Ovoga puta upoznaćete bliže još jednu izuzetnu, inspirativnu i harizmatičnu ženu koja je imala veoma bolnu i potresnu sudbinu. Pojedini su me pitali zašto pišem o tragičnim i toksičnim ljubavnim odnosima, posebno o ekstremnim primerima žena koje nisu sebe volele, niti su sebe dovoljno cenile. Evo ukratko odgovora.
Prvo, biram markantne primere poznatih ličnosti na čijem primeru možemo jasno da uočimo destruktivne programe roda i modele ponašanja koji nas povređuju i loše utiču na naš partnerski odnos. Primećujem svuda oko sebe, u našem savremenom svetu, mnogo toksičnih veza. Klijenti mi dolaze sa problemima koji su posledica nezdravih emotivnih odnosa. I sam se kroz život trudim i ulažem svo svoje znanje, potrebe i želje da izgrađujem i popravljam svoj intimni parnerski odnos. Ono što stoji kao prepreka tome jesu sile antiljubavi odnosno, sile povređene ljubavi koje se nalaze u svakom od nas. Svi mi u sebi nosimo programe samodestrukcije i moja je želja da ih uvidimo, prepoznamo i promenimo. Postoje jako uspešni načini i svrha mojih tekstova je da se sa njima upoznamo. Iako pretežno pišem o ženama, ove pouke i životni primeri koriste, još kako, i muškarcima. Korist od ovih tekstova imaju svi bez izuzetka.
Drugo, žene su pretežno složenije ličnosne strukture od muškaraca. Naročito komplesne, široke i preosetljive umetničke duše. Smatram da žene imaju prirodno veći kapacitet za ljubav, ali isto tako i za antiljubav. Molim vas, dozvolite da pojasnim. Svako biće koje se rađa na ovaj svet prolazi i dolazi prvo kroz ženski fizičko-energetski univerzum. Bilo da ste muškarac ili žena, 9 meseci ste bili organski i emotivno jedno sa ženom (vašom majkom). Vaš prvi osećaj (ne)ljubavi, (ne)prihvatanja i osećaja za (ne)bliskost u okviru intimnog odnosa dobijamo od žene (majke). Kasnije kroz detinjstvo i odrastanje, (naročito u prvih nekoliko godina, koje su i presudne za formiranje modela i programa ponašanja, (ne)ljubavi prema sebi i životu) imamo pod snažnim uticajem žene. Ženska Sila, Snaga i Moć jeste božanski učitelj samonegujuće ljubavi koju svaka žena u sebi ima i prenosi na svoje potomstvo, vaspitavajući decu, sa svojim mužem naravno. Nažalost mnoge žene nisu povezene sa tom moći jer nisu imale od koga da nauče, da je usvoje i prime. Njihove majke i bake su imale nedostatak negujuće ljubavi prema sebi i tako kroz generacije naših predaka i pretkinja unazad, po majčinoj i po očevoj liniji. Kao eklatantan primer može da nam posluži ova priča o Marija Kalas čiju porodičnu i ljubavnu sudbinu želim da vam ispričam u daljem tekstu. Imala je loš odnos sa roditeljima, naročito sa majkom, koji je imao velikog uticaja na njene životne odluke i izbore. Ceo život istražujem biografije izuzetno talentovanih i moćnih žena koje su ostavile neizbrisiv trag u ovoj istorijskoj dimenziji postojanja. Danas se upoznajete sa jednom od njih, u ostalim mojim tekstovima upoznaćete i druge genijalne i čudesne žene.
Kao važno ističem u svakom od ljubavnih priča poznatih: Ni jednog trenutka u ovom tekstu nema mesta vrednovanju niti osuđivanju postupaka osoba, niti ličnosti o kojima se piše. Pristupam ovoj temi analitički uz najdublje poštovanje prema liku, delu i sudbini osobe čijom se biografijom bavim. Smatram da postoji jedan viši smisao i razlog zbog kojeg pojedine duše prolaze kroz izuzetno teška i bolna životna iskustva i to se treba poštovati. Nema procene ispravnog i pogrešnog, dobrog i lošeg. U svojim tekstovima bavim se psihološkim opisom porodičnih i partnerskih dinamika. To je značajno za posao koji radim, zbog programa seminara i radionica koje vodim, naročito za temu Partnerski odnosi i seksualnost. Nijedna 'racionalna' analiza ne može da obuhvati tako jednu veličanstvenu tajnu kao što je duševni i ljubavni život. Ali nam svakako može koristiti prilikom samoposmatranja i lične introspekcije. Može nam pomoći da se izbavimo iz sopstvenih nekorisnih obrazaca ponašanja kako bismo učinili nešto dobro za sebe i tako poboljšali kvalitet svog života.
Ukoliko biste želite da poboljšate kvalitet svog života, da se oslobodite negativnih i štetnih programa koje ste nasledili od svog roda, da poboljšate svoje porodične i partnerske odnose, da se oslobodite bolnih i neprijatnih emocija, misli, uverenja i najzad da oslobodite potencijal svoje duše za uspešan, oslobođen i radostan život, predlažem da se upoznate sa programom seminara i radionica "Anđeosko Ozdravljenje - Sila Roda" i da prođete kroz seminare i radionice koje vodim. Ukoliko vas zanima tema Partnerski odnosi i seksualnost možete se prijaviti na radionicu, a ukoliko želite individualni tretman možete mi se lično obratiti klikom na ovaj link.
A sada tek počinje ključna priča Marije Kalas sa glavnim osvrtom na detinjstvo, roditelje i na njen partnerski odnos.
NAJKRAĆE O MARIJI KALAS
Marija Kalas poznata je kao operska Diva, jedan od najvećih i najraskošnijih glasova ikada. Sa velikim uspehom pevala je na najvećim svetskim scenama na kojima je, u svojim maestralnim operskim izvođenjima, samouvereno demonstrirala neverovatne pevačke sposobnosti. Umetnost opere i muzike druge polovine 20.veka se neminovno povezuje sa njenim imenom, likom i delom. Ubrajaju je čak u znamenite reformatore opere poput Vagnera i Toskaninija. Marija Kalas je vratila opersku umetnost na vrhunski nivo. Glas je pretvorila u najznačajnije centralno izražajno sredstvo ove umetnosti. Mogla je da peva savršeno, od klasičnih ozbiljnih opera, preko Verdija do dramskog izraza opera Pučinija i Vagnera. Popularnija je od mnogih holivudskih zvezda. Međutim mene ovde zanima nešto drugo. Kako se desilo da tako jedna moćna žena tu svoju neopisivu moć i harizmu usmeri na duboko samopovređivanje. Namera mi je da otkrijemo uzroke, programe koji u to vode i naravno rešenje kako možemo da se tih programa oslobodimo. O tome u nastavku teksta.
RODITELJI I DETINJSTVO
Rođena je 1923.godine u Njujorku, samo 4 meseca nakon što su njeni roditelji emigrirali iz Grčke za Ameriku. Od majke Evangelije i oca Georgiosa Kalogeropulos. Marijino puno ime je Cecilija Sofija Ana Maria Kalogeropulos. Kada je krenula u školu oslovljavali su je kao Marija Kalas. Još sa 5 godina počinje da se muzički školuje, uči da svira klavir i solo pevanje. Kao dete sama je imala afinitet i ljubav prema operskoj muzici. Takođe njeni pedagozi i mentori primetili su dar za glumu i scenskim pokretom. Osvajala je silne nagrade na dečijim amaterskim takmičenjima i gostovala po američkim emisijama za decu.
Marija je bila najmlađa od troje dece. Prvo je rođena starija sestra Džeki, potom brat Vasilis koji je sa dve godine umro od meningitisa. Posle smrti sina njeni roditelju su očajnički želeli drugog sina. Biografi pišu da su konsultovali astrologa za savet kada bi bilo najprikadnije vreme da začnu dečaka. Međutim nije im uspeo plan. Rodila se devojčica koja je trebalo da predstavlja ‘zamenu’ za umrlog brata. Svi koji poznaju Helngerov Konstelacijski metod znaju koliko su važni ovakvi podaci i koliko utiču na sudbinu deteta i kasnije odraslog čoveka/ženu. Kada su po rođenju Mariju kao predivnu bebu prineli majci i doneli joj rođeno dete u ruke, majka je bila duboko razočarana, uznemirena i nezadovoljna. Odbijala da vidi svoju devojčicu naredna 4 dana. Možete li da zamislite kako je to uticalo na dušicu bebe i na njen odnos sa majkom od samog njenog rođenja. Tokom Marijinog odrastanja takve dinamike su se samo učvrstile: nepoverenje, distanciranost, hladnoća i puno drugih teškoća u odnosu. Ta rana ljutnja i odbijanje majke definisao je njihov odnos do kraja života. Sećate se da sam pominjao da od majke učimo lekciju ljubavi prema sebi i životu. Marija je podsvesno primila lekciju neljubavi i dubokog nepoštovanja sebe. Majka je na oćigled svih favorizovala svoju stariju ćerku, dok je svoju drugu ćerku javno ponižavala i omalovažavala. Dok je starijoj ćerki iskazivala privrženost Mariju je podučavala disciplini, učenju i usavršavanju svog talenta za pevanje. Forsirala je časove, ugovarala nastupe i pokušavala da zaradi na Marijinoj harizmi i predivnom glasu. Još sa njenih 5 godina, dok su se deca igrala majka ju je terala da peva, što je dete preziralo. Dominantna i rigidna majčinska figura koja je svoje dete stvaljala u konstantan pritisak, obaveze i neprestane dužnosti. Mala Marija je mislila da je ona jedino stvorena da bi pevala i da je pevanje jedino što je ona umela da radi. Ta uverenja ostala su joj celog života. Izgradila je rano komplekse vezane za svoj fizički izgled. Smatrala je da je ružna i debela, sa groznim velikim nosem, smotana, neomiljena i vrlo nepopularna u društvu. Navešću i izjavu same Marije prilikom prisećanja na svoje detinjstvo: "Majka je uvek favorizovala moju sestru, ona je bila mršava, lepa i ljubazna. Ja sam bila ružno pače, debela, nespretna i neomiljena. Nikada joj neću oprostiti što mi je oduzela detinjstvo. Tokom svih tih godina, kada je trebalo da se kao dete igram i odrastam, ja sam pevala i zarađivala".
Brak njenih roditelja nije bio srećan. Bili su jako različiti, nisu se slagali. Nisu se voleli. Otac je bio farmaceut blage naravi, dok mu je žena prebacivala da nije dovoljno sposoban da brine o svojoj porodici, niti ambiciozan da više zaradi. On je svojoj ženi zamerao što ga je toliko pritiskala i omalovažavala. Nije se slago sa njom oko vaspitanja dece, naročito male Marije koju je majka toliko forsirala i diskriminisala u odnosu na stariju ćerku. Sukobi su bili sve učestaliji i razveli su se kada je Mariji bilo 13 godina. Ubrzo nakon razvoda, sledeće godine, majka je samoinicijativno spakovala svoje ćerke i povela ih u Evropu, u Atinu gde su proveli ratne godine Drugog svetskog rata. Marija se sećala kasnije tih dana sa gnušanjem pošto ih je majka terala da se kreću u "visokom društvu" gde su morale da zabavljaju italijanske i nemačke vojnike tokom okupacije. Na ta svoja angažovanja Marija je gledala kao na oblik prostitucije, i to je majci jako zamerala, naročito pošto je majka sedela kući bez afiniteta da nađe neki posao. Ono što je svakako pozitivno, na čemu je majci zahvalna, jeste što je ona nalazila načina da se brine o njenom muzičkom školovanju čak i u toj besparici i ratnim strahotama. Marija je bila besprekoran student, učila je i vežbala pevanje 6 sati dnevno. Pevala je sa lakoćom najteže arije i celokupan međunarodni repertoar. To će joj svakako značiti u kasnijoj muzičkoj karijeri.
PARTNERSKI ODNOS Marija nije imala vremena niti naročitog afiniteta prema mladićima, izlascima i zabavljanju sa vršnjacima. Ušla je u brak sa jednim uglednim starijim gospodinom takoreći iz interesa. On joj je omogućio da dođe do važnih kontakata i značajnih ljudi u muzičkom umetničkom svetu. Bio joj je podrška, oslonac i zamena za oca. Jedina osoba koju je volela i u koju je strasno bila zaljubljena jeste grčki brodovlasnik Aristotel Onazis. Upoznali su se na jednom balu u Veneciji, i oboje su tada bili u braku. Marija u braku koji je već odavno ne ispunjava, a Onazis je bio u braku iz interesa sa ženom čiji je otac bio grčki bogataš, i sa njom je imao sina i ćerku. Za vreme krstarenja njegovim brodom, na proslavi koju je upriličio za prijatelje, već je svima bilo jasno da se između Marije i njega rodila ljubav. Marija se posle izvesnog vremena razvela od muža, a Aristotel nije to učinio i ostao je sa svojom ženom do daljnjeg. Tako je Marija postala njegova ljubavnica, pa čak i kada se razveo od svoje žene nastavio je da vodi promiskuitetan život. Nije imao nameru da oženi Mariju što ju je jako bolelo. Vodio ju je na razna egzotična putovanja i darivao skupe poklone a Marija je svakako želela više, dublji, intimniji i stabilniji partnerski odnos.
Veoma teška i bolna situacija desila se kada je Marija ostala trudna i posle teškog porođaja rodila sina. Beba je posle par sati preminula. Nikada ranije nije ostala u drugom stanju osim tada i smrt dečaka progonila je Mariju sve do njene smrti. Nije imala snage da se suoči sa realnošću, niti da krene dalje kroz život. Postala je zavisna o tabletama za smirenje. Sve se to odrazilo na njenu karijeru i njen božanstveni glas. Onazis nije pokazivao nikakvo interesovanje, niti je Mariji pružao brigu i utehu. Čak je imao običaj da je vređa i ponižava pred drugima. Jedno 8 godina posle tog bolnog gubitka deteta, Marija iz novina saznaje da je Onazis oženio udovicu ubijenog američkog predsednika Kenedija – Džeki Kenedi. To ju je kao ženu ponizilo i porazilo. Međutim i to mu je čak oprostila i nastavila toksičnu vezu sa njim. Imala je sažaljenje prema njemu pošto mu je u tom trenutku poginuo sin iz prethodnog braka, što je Onazisu teško palo. Pred kraj njegovog života Marija je bila ta koja je sedela pored njegove samrtničke postelje i on joj je tada javno priznao da ju je najviše voleo od svih žena, da je svestan svog problematičnog ponašanja. Marija je preminula 2 godine posle smrti Onazisa i tražila je da bude kremirana i da njen pepeo bude rasut po Egejskom moru, jer se tu nalazi ostrvo na kome je Onazis sahranjen. Otišla je u svojoj 53-oj godini.
Marija Kalas u operi Toska 1964. godine
DESTRUKTIVNI PROGRAMI RODA
Za dete je važno prilikom formiranja modela o parnerstvu da se njegovi roditelji vole. Da mama voli tatu i da tata voli mamu. Ona to nije imala u iskustvu, što je aktiviralo programe nestabilnog i patološkog partnerstva. Patila je za ocem celoga života kog nije imala pored sebe kad joj je bilo najpotrebnije, kad je trebala očinska muška energija da je podrži i pruži zaštitu. Zato su joj bili privlačni znatno stariji muškarci od nje kako bi na neki način nadomestili očevu sigurnost i važnu figuru oca. Majka je bila spartanski stroga i hladna, bez ikakvog osećaja za majčinstvo. Nije uspela da usvoji lekciju o ljubavi prema sebi, svojoj duši i telu. Bila je radoholik, stalno u službi. Primećujemo i program težine, muke i borbe za preživljavanjem koji je izrazito imala njena majka. Iako je uspela da zaradi veliki novac i da sebi priušti komforan život, uvek joj je nešto nedostajalo, nije bila spokojna. Iako je postala prelepa, svima zanosna i privlačna žena ostala je iznutra puna kompleksa, sebi ružna i veoma nesigurna. I sama je smatrala da je ta nesigurnost, koju je duboko u sebi nosila, osnovna osobina koju je stekla gledajući loš brak svojih roditelja. Kod nje se aktiviraju i sledeći programi: nesigurnost u sebe, nepovezanost sa glasom svoje duše, sa sopstvenom intuicijom koja će joj kroz život govoriti šta je najbolje za nju. Jedino gde je bila dominantna i samouverena to je na sceni dok je pevala. To je bilo zahvaljujući majci koja ju je u to ubedila, da je njena jedina vrednost njen glas a ne ona sama. Nije bila povezana sa svojom ženskom lekovitom silom koja je mogla da transformiše sve sile antiljubavi na njenom putu. Kako je onda mogla da bude ispunjena i zadovoljna žena u intimnim partnerskim odnosima?
Marija Kalas kao devojčica u očevom naručju
Jako je teško podnela razvod svojih roditelja i udaljenost od oca. Aktivira se program: strah od gubitka partnera. Ostala je preplašena devojičica željna iskrene ljubavi i pažnje. I zarad mrvica naklonosti i pažnje pristajala je na ponižavajuće odnose koji su je povređivali. Od kako je upoznala Onazisa, on je bio jedina osoba koja je, pored umetnosti, postojala za nju. Imala je učestale napade tuge, anksioznosti i panike koje je rešavala na pogrešan način samo lekovima za smirenje. Nije poznato da je ikada zatražila stručnu psihološku pomoć. Sve u svemu, pristajala je na odnose koji su je duboko povređivali i uvek iznova aktivirali sve nabrojane destruktivne programe.
Mnogi ljudi koji vole Mariju Kalas ne poznaju sve ove intimne detalje koje sam vam u ovom tekstu ispričao. Želeo sam da sagledam život jedne planetarno popularne i slavne Dive kojoj je ceo svet aplaudirao, a koja je bila duboko nesrećna. Zanimalo me je šta je uzrok tolikoj tugi. Svi su želeli da se o nju okoriste, bar energetski, hraneći se njenom harizmom, božanstvenim glasom i vanrednom lepotom. Malo ko je video njeno srce i njenu nežnu preosetljivu dušu. Možda vam se učini da sam istakao samo ružne događaje iz njenog života ali podsećam da je za konstelacijske uvide i za analizu složenih porodičnih dinamika bitno da se navedu svi oni neprijatni događaji i situacije koji su izmestili ljudsku dušu u pravcu samodestrukcije. Dešava se da ljubav tražimo i nalazimo spolja a da iznutra živimo programe koji ipak nisu ljubav, prema sebi pre svega. Želja mi je da to uvidimo i da počnemo da volimo sebe, da sebi budemo najbolji intimni partner, negujuć unutrašnji roditelj, posvećen i veran prijatelj. Moguće je. Moguće je da se promenimo. Čitav svoj život sam posvetio istraživanju i edukacijama koje to uspešno postižu. Smisao ovakvih tekstova je da uvidimo programe koji nam ne koriste i da uložimo trud da ih se oslobodimo. Moja poruka je da možemo da se ponovo povežemo sa sobom, ljubavno i negujuće. Možemo u svom vlastitom životu i u partnerskom odnosu da promenimo ponašanje koje nam ne koristi bez obzira na bolnu prošlost i traumatično detinjstvo. Svojim ličnim primerom to sve svedočim i potvrđujem.
Možemo drugačije! Možemo da se oslobodimo bolne prošlosti, tereta predaka i roditelja, svih prethodnih bolnih i neprijatnih emocija. Možemo ispunjeni, zadovoljni i srećni da uzrastamo u svom životu i u plemenitoj misiji svoje duše. Postoje načini i metodi koji nam mogu u tome pomoći. Ukoliko želite da naučite KAKO, i ako vas zanima tema Partnerski odnosi i seksualnost možete mi se lično obratiti klikom na ovaj link. Ukoliko ste zainteresovani za individualni tretman obratite mi se putem sledećeg linka.